General Award Sponsors
Herdsman Award65Casa Ram Nigerian Dwarf Goats- Tyler Ramirez
Travel Award65Ian Tyers
Judges Chair60Heartland Nigerian Dwarf Goat Association
Judges Chair60Blissful Bleats Farm - Ceirra Worsham
Judges Chair60Curbestone Valley Farm - Clare Staveley
Judges Chair60JW-TL Farms- Jon-Ross Winch & Troy Legé
Judges Chair60Ian Tyers
Judges Chair60Australian Alpine Project
Alpine Embroidery35Richard Grossman- Antiquity Farm
LaMancha Embroidery35Sand Stone Ridge Dairy Goats
Nigerian Dwarf Embroidery35Shepherds Abundance - Faith Snyder
Nubian Embroidery35Erika Streeter
Oberhasli Embroidery35Sandra Van Echo-Echo Farm
Saanen Embroidery35Erika Streeter
Sable Embroidery35Erika Streeter
Toggenburg Embroidery35Foley Farms - LaDonna Foley
Recorded Grade Embroidery35Erika Streeter
Youth Embroidery35Spotted Acres Farm - Kelly Cole
Alpine Award Sponsors
Junior Kid35Australian Alpine Project
Intermediate Kid35Australian Alpine Project
Senior Kid35Australian Alpine Project
Junior Yearling35Patteran Dairy Goats, Mike and Tamara Taylor
Senior Yearling35Iron Rod French Alpines - Leslie & Larry Sidwell
Junior Champion65Patteran Dairy Goats, Mike and Tamara Taylor
Reserve Junior Champion55Garden View Farm - Jessica Miller
Junior Get of Sire35Find Hope Farm
Best 3 Junior Does35Rachael Toombs and Skybird Acres
Milking Yearling35Michelle Kruger - 9Patch Alpines
Two Year Old35Austrailian Alpine Project
Three Year Old35Munchin Hill French Alpines - The Adels Family
Four Year Old35Iron Rod French Alpines - Leslie & Larry Sidwell
Five & Six Year Olds35Kara Kahl Alpines - Emily Thompson
Seven & Over35Harmody Alpines the Larson Family
Senior Champion65Heather Quick- Quarter Mile Farm
Reserve Senior Champion55Kara Kahl Alpines - Emily Thompson
Grand Champion80Alpines International Club
Reserve Grand Champion80Richard Grossman- Antiquity Farm
Best Udder40Erika Streeter- Whit's End Farm
Reserve Best Udder35Erika Streeter- Whit's End Farm
Dairy Herd35Washington State Goat Breeders Association - In Memory of Denise Edwards
Produce of Dam35Rachael Toombs and Skybird Acres
Senior Get of Sire35Ranchocabra Dairy Goats
Best 3 Senior Does35Iron Rod French Alpines - Leslie & Larry Sidwell
Dam & Daughter35Peoh Point Alpines - Audrey & Ava LeRoux
Premier Breeder65Redwood Hill Farm - In memory of Donald Smith
Reserve Premier Breeder55Kathy Austin- Trail Farm Alpines
Premier Exhibitor65Heather Quick- Quarter Mile Farm
Premier Sire65Alpines International Club
High 305 Milk35Soldier-Mtn Alpines - Albert & Tracy Stampke
High 305 Fat35Australian Alpine Project
High Lifetime Milk35Australian Alpine Project
High Lifetime Fat35Australian Alpine Project
Total Performance100Redwood Hill Farm
Junior Class (ribbons)35Marion Alonzo- Biquette Farm
Senior Class (ribbons)40MA's Acres Dairy Goats - Nayeri Family
Group Class (ribbons)25Marion Alonzo- Biquette Farm
Championship (ribbons)50Austrailian Alpine Project
Best Udder (rosette)25Harmody Alpines the Larson Family
Reserve Best Udder (rosette)25Harmody Alpines the Larson Family
Premier Breeder (banner)30MA's Acres Dairy Goats - Nayeri Family
Premier Exhibitor (banner)30Australian Alpine Project
Premier Sire (banner)30Australian Alpine Project
Reserve Premier Breeder (banner)25Australian Alpine Project
LaMancha Award Sponsors
Junior Kid35Daisy Creek Dairy -Jessica Sellars & Kathey Watson
Intermediate Kid35Garden View Farm - Jessica Miller
Senior Kid35Argonne's Dairy Goats- Audrey Greenwood
Junior Yearling35Andrianna Yoho- Yoho Family Farm
Senior Yearling35Garden View Farm - Jessica Miller
Junior Champion65Majenli Lamancha - Terri Sines & Don George
Reserve Junior Champion55Exponential Blessings Farm-Ashley Clement-Clark
Junior Get of Sire35Cordle Farm - Sara Cordle
Best 3 Junior Does35Garden View Farm - Jessica Miller
Milking Yearling35Brookwood Farm - Peter Snyder
Two Year Old35My Little Red Tractor Farm
Three Year Old35Kastdemur's Dairy Goats
Four Year Old35My Little Red Tractor Farm
Five & Six Year Olds35Sunset-Dreams - Emily & Ray Miller
Seven & Over35Alder Grove Dairy Goats - Kristie Millson
Senior Champion65Majenli Lamancha - Terri Sines & Don George
Reserve Senior Champion553 Varner Girls - Amy, Tara, & Shelby Varner
Grand Champion80Hoggs Hideaway -Denny & Kathy Hogg
Reserve Grand Champion80Rustic Wood's Farm - Bryan & Nichole Nadeau
Best Udder40American LaMancha Breeders Association
Reserve Best Udder35Tule Creek Dairy - Lee & Carey Bartram
Dairy Herd35Cordle Farm - Sara Cordle
Produce of Dam35Exponential Blessings Farm-Ashley Clement-Clark
Senior Get of Sire35Linda Giles - Simply Southern Farm
Best 3 Senior Does35Willcare Dairy Goats- Robin Willumsen Gibbs
Dam & Daughter35Elise Dbl Eagle’s
Premier Breeder655H Lamanchas - Pat Hughes
Reserve Premier Breeder55Rustic Wood's Farm - Bryan & Nichole Nadeau
Premier Exhibitor65Straw Bridge LaManchas
Premier Sire65Heartwood Haven Dairy Goats
High 305 Milk35Glimmerwood Farm - Amy Rogers
High 305 Fat35Linda Giles - Simply Southern Farm
High Lifetime Milk35Goat-San Dairy Goats- Trinity Malmanis
High Lifetime Fat35Goat-San Dairy Goats- Trinity Malmanis
Total Performance100Goat-San Dairy Goats- Trinity Malmanis
Junior Class (ribbons)35Sand Stone Ridge Dairy Goats
Senior Class (ribbons)40Sand Stone Ridge Dairy Goats
Group Class (ribbons)25Sand Stone Ridge Dairy Goats
Championship (ribbons)50Sand Stone Ridge Dairy Goats
Best Udder (rosette)25Argonne's Dairy Goats- Audrey Greenwood
Reserve Best Udder (rosette)25Blue Daze Lamanchas
Premier Breeder (banner)30American LaMancha Breeders Association
Premier Exhibitor (banner)30The American LaMancha Breeders Association
Premier Sire (banner)30Platte Valley Goats - Abby & Marty Bunde
Reserve Premier Breeder (banner)25Exponential Blessings Farm- Ashley Clement-Clark
Nigerian Dwarf Award Sponsors
Junior Kid35Lil Miss B Haven - Bently & Teagan Carter
Intermediate Kid35Blissful Bleats Farm - Ceirra Worsham
Senior Kid35Honey Sweetie Acres - Regina Bauscher
Junior Yearling35Till-Riv Frm - LeRoy G. Satter
Senior Yearling35Buffalo Clover Farm - Jan Nelson
Junior Champion65Ca BlackBerry's - Thanh, Liz, Belle & Winny
Reserve Junior Champion55Diji Farm - Carol Harlan
Junior Get of Sire35Wether Or Not Farm - Kevin & Leslie Whitmarsh
Best 3 Junior Does35Agape's Prize - Mark Weir
Milking Yearling35Hobbycroft Farm - Kathyryn Hobby & Elizabeth Wicker
Two Year Old35CNS Farms - Cori Sargent
Three Year Old35Red Horse Valley, LLC - Kathy Winters
Four Year Old35Hidden Hills Nigerians - Jennifer Davis
Five & Six Year Olds35Hidden Hills Nigerians - Jennifer Davis
Seven & Over35Firebug Farms - Rachel Snyder
Senior Champion65Dill's-A Little Goat Farm - Ellen Dorsey
Reserve Senior Champion55Owlhaven Farm - Marie-France Orillion
Grand Champion80Agape's Prize - Mark Weir
Reserve Grand Champion80Hidden Hills Nigerians - Jennifer Davis
Best Udder40Lady Walkers - Lori Yeske
Reserve Best Udder35Agape's Prize - Mark Weir
Dairy Herd35ANDDA - American Nigerian Dwarf Dairy Association
Produce of Dam35Dill's-A Little Goat Farm - Ellen Dorsey
Senior Get of Sire35Agape's Prize - Mark Weir
Best 3 Senior Does35Renee Wolf- Wolfivan Ranch
Dam & Daughter35Glimmerwood Farm - Amy Rogers
Premier Breeder65ANDDA - American Nigerian Dwarf Dairy Association
Reserve Premier Breeder55Ridgefield Farm
Premier Exhibitor65ANDDA - American Nigerian Dwarf Dairy Association
Premier Sire65Ridgefield Farm
High 305 Milk35Hidden Brook Acres -Shannon Piermont
High 305 Fat35Nuflower Farm - Alicia Bigelow
High Lifetime Milk35Till-Riv Frm - LeRoy G. Satter
High Lifetime Fat35Wether Or Not Farm - Kevin & Leslie Whitmarsh
Total Performance100Agape's Prize - Mark Weir
Junior Class (ribbons)35Tatiana Elizarova- Hilltown Meadows
Senior Class (ribbons)40Anchors Aweigh Farm - Wendy Brandt
Group Class (ribbons)25Crescent Ranch Dairy Goats
Championship (ribbons)50Tatiana Elizarova- Hilltown Meadows
Best Udder (rosette)25Lady Walkers - Lori Yeske
Reserve Best Udder (rosette)25Lady Walkers - Lori Yeske
Premier Breeder (banner)30Honey Locust Farm - Brenda Piper
Premier Exhibitor (banner)30Honey Locust Farm - Brenda Piper
Premier Sire (banner)30Hobbycroft Farm - Kathyryn Hobby & Elizabeth Wicker
Reserve Premier Breeder (banner)25JW-TL Farms- Jon-Ross Winch & Troy Legé
Nubian Award Sponsors
Junior Kid35Lone Cedar Farm - Katherine Goodin
Intermediate Kid35Blossom-Thyme Dairy Goats
Senior Kid35Wether Or Not Farm - Kevin & Leslie Whitmarsh
Junior Yearling35Midnight Milkers
Senior Yearling35Running River Dairy Goats - Julie House
Junior Champion65Hops N Lops Farm - Grace Toy
Reserve Junior Champion55Ca BlackBerry's - Thanh, Liz, Belle & Winny
Junior Get of Sire35Midnight Milkers
Best 3 Junior Does35Midnight Milkers
Milking Yearling35WindyFarm Dairy Goats, LLC- Jeanette Jones
Two Year Old35Lone Cedar Farm - Katherine Goodin
Three Year Old35Blossom-Thyme Dairy Goats
Four Year Old35Humfleet's Nubian Dairy Goats -Marlene & Noah Thorp
Five & Six Year Olds35Blossom-Thyme Dairy Goats
Seven & Over35Smithen Farm Nubians- Tiffany Smith
Senior Champion65Tamris Farm Nubians - Tammy,Cheryl, & Randy Valley
Reserve Senior Champion55Kings Rock Farm - Danielle Carolei
Grand Champion80Blissberry Nubians - Sara Koehn-Walberg & Dan Louie- In loving memory of Karen Senn
Reserve Grand Champion80Blissberry Nubians - Sara Koehn-Walberg & Dan Louie- In loving memory of Karen Senn
Best Udder40Ca BlackBerry's - Thanh, Liz, Belle & Winny
Reserve Best Udder35Mega Milkers - Karen, Kirstan & Erin Butler
Dairy Herd35Imnaha Nubians - Dianne Miller
Produce of Dam35My-Enchanted-Acres Dairy Goats
Senior Get of Sire35Lakeshore Nubians - Megan Tredway Carter
Best 3 Senior Does35Nuflower Farm - Alicia Bigelow
Dam & Daughter35My-Enchanted-Acres Dairy Goats
Premier Breeder65Wingwood Farm - Karen, Fauna, Trinity and Walter Smith
Reserve Premier Breeder55Beorningswick- Christine Grant and Ruth Phillips-Grant
Premier Exhibitor65Smithen Farm Nubians- Tiffany Smith
Premier Sire65Imnaha Nubians - Dianne Miller
High 305 Milk35Caroline Lawson TLC Farms
High 305 Fat35Caroline Lawson TLC Farms
High Lifetime Milk35Troubled Acres Farm- The Begley Family
High Lifetime Fat35Wingwood Farm - Karen, Fauna, Trinity and Walter Smith
Total Performance100Redwood Hill Farm - In Memory of Karen Senn
Junior Class (ribbons)35Wether Or Not Farm - Kevin & Leslie Whitmarsh
Senior Class (ribbons)40Love-Line’s Dairy Goats Chelsea Kissling
Group Class (ribbons)25Sahhalie Nubians -Elizabeth & Suzanne Mitsch
Championship (ribbons)50Sunflower Farms Nubians
Best Udder (rosette)25DKH Destiny Farm in memory of OZNAYIM Dairy Goats
Reserve Best Udder (rosette)25Wether Or Not Farm - Kevin & Leslie Whitmarsh
Premier Breeder (banner)30Rock Hill Farm- Mark & Doni Goodwin
Premier Exhibitor (banner)30Running River Dairy Goats
Premier Sire (banner)30Wingwood Farm - Karen, Fauna, Trinity and Walter Smith
Reserve Premier Breeder (banner)25Pine Falls Dairy Goats - Mick & Debra Michalski
Oberhasli Award Sponsors
Junior Kid35See to it Farm - Chris Wood & Clare Eckert
Intermediate Kid35Morning Moon
Senior Kid35Morning Moon
Junior Yearling35
Senior Yearling35Hillaire Farm of Scott's Circle- Jon Kain & Family
Junior Champion65Deb Mangelsdorf DVM, Konza Kids Dairy Goats & Caprikanza, Michaela Sievers
Reserve Junior Champion55Hillaire Farm of Scott's Circle- Jon Kain & Family
Junior Get of Sire35Garden View Farm - Jessica Miller
Best 3 Junior Does35Ober-Boerd - Dr. Kirt Schnipke, In memory of GCH Ober-Boerd T Venti 1*M
Milking Yearling35Love-Line's Dairy Goats in Loving memory of Miranda Espinosa
Two Year Old35Luvruc Dairy Goats - Vanessa Mills - In Memory of GCH Vanjuat OBRH Joiouz
Three Year Old35Sublime Oberhasli - Jason Peckham
Four Year Old354Petesake & Look At Me Dairy Goats - The Peterson Family.
Five & Six Year Olds35Half Barn Farm - Nate & Jen Funk
Seven & Over35Lariat Ranch- Julissa Nord
Senior Champion65Garden View Farm - Jessica Miller
Reserve Senior Champion55Luvruc Dairy Goats - Vanessa Mills -In Memory of SGCH Tutlelu Annielu
Grand Champion80Ian Tyers
Reserve Grand Champion80Ian Tyers
Best Udder40Firebug Farms - Rachel Snyder
Reserve Best Udder35From Away Farm - Nora Strawbridge
Dairy Herd35Vanjust Oberhasli - Brandi Giachino
Produce of Dam35Nuflower Farm - Alicia Bigelow
Senior Get of Sire35Half Barn Farm - Nate & Jen Funk
Best 3 Senior Does35
Dam & Daughter35Vanjust Oberhasli - Brandi Giachino
Premier Breeder65Deb Mangelsdorf DVM, Konza Kids Dairy Goats & Caprikanza, Michaela Sievers
Reserve Premier Breeder55Ian Tyers
Premier Exhibitor65Ranchocabra
Premier Sire65Deb Mangelsdorf DVM, Konza Kids Dairy Goats & Caprikanza, Michaela Sievers
High 305 Milk35Erika Streeter
High 305 Fat35
High Lifetime Milk35
High Lifetime Fat35Lariat Ranch- Julissa Nord
Total Performance100Ruggles Hill Creamery
Junior Class (ribbons)35Sandra Van Echo- Sir Echo Farm
Senior Class (ribbons)40From Away Farm - Nora Strawbridge
Group Class (ribbons)25The Stover Homestead - K & C Stover
Championship (ribbons)50Garden View Farm - Jessica Miller
Best Udder (rosette)25Sandra Van Echo- Sir Echo Farm
Reserve Best Udder (rosette)25Oberhasli Breeders of America
Premier Breeder (banner)30Oberhasli Breeders of America
Premier Exhibitor (banner)30Firebug Farms - Rachel Snyder
Premier Sire (banner)30Love-Line's Dairy Goats in Loving memory of Pimp Daddy Farms
Reserve Premier Breeder (banner)25Erika Streeter
Saanen Award Sponsors
Junior Kid35Daisy Creek Dairy -Jessica Sellars & Kathey Watson
Intermediate Kid35Caelum Parvum Farm - Deena Arango
Senior Kid35Caelum Parvum Farm - Deena Arango
Junior Yearling35Caelum Parvum Farm - Deena Arango
Senior Yearling35Caelum Parvum Farm - Deena Arango
Junior Champion65Hops N Lops Farm - Grace Toy
Reserve Junior Champion55Ian Tyers in Memory of Shirley Tyers
Junior Get of Sire35Ian Tyers in Memory of Shirley Tyers
Best 3 Junior Does35Ober-Boerd - Dr. Kirt Schnipke, In memory of SGCH Pleasant-Grove Won Gold Medal 1*M
Milking Yearling35Anthem Saanens - Richard & Joan Bowen
Two Year Old35Sunset-Dreams - Emily & Ray Miller
Three Year Old35Vineyard View Dairy Goats
Four Year Old35Vineyard View Dairy Goats
Five & Six Year Olds35Ian Tyers in Memory of Shirley Tyers
Seven & Over35Ian Tyers in Memory of Shirley Tyers
Senior Champion65Texas Saanen Breeders Association
Reserve Senior Champion55Texas Saanen Breeders Association
Grand Champion80Blissberry Dairy Goats - In Memory of Ray Vieira
Reserve Grand Champion80Blissberry Dairy Goats - In Memory of Ray Vieira
Best Udder40Mega Milkers - Karen, Kirstan & Erin Butler
Reserve Best Udder35Four Seasons Farm
Dairy Herd35Washington State Goat Breeders Association - In Memory of Pat Hendrickson
Produce of Dam35Ian Tyers in Memory of Shirley Tyers
Senior Get of Sire35Springfield Oaks Saanens - Betty Henning
Best 3 Senior Does35Anthem Saanens - Richard & Joan Bowen
Dam & Daughter35Ian Tyers in Memory of Shirley Tyers
Premier Breeder65Redwood Hill Farm - In memory of Stephen Considine
Reserve Premier Breeder55Four Seasons Farm
Premier Exhibitor65Ian Tyers in Memory of Shirley Tyers
Premier Sire65Beorningswick- Christine Grant and Ruth Phillips-Grant
High 305 Milk35Ian Tyers in Memory of Shirley Tyers
High 305 Fat35Ian Tyers in Memory of Shirley Tyers
High Lifetime Milk35Springfield Oaks Saanens - Betty Henning
High Lifetime Fat35Chispa – Lisa Shepard
Total Performance100Redwood Hill Farm - In memory of Steven Schack
Junior Class (ribbons)35Homestead Simply Dairy Goats
Senior Class (ribbons)40Homestead Simply Dairy Goats
Group Class (ribbons)25Nan Wojcik - Cisco Saanens
Championship (ribbons)50Nan Wojcik - Cisco Saanens
Best Udder (rosette)25Nan Wojcik - Cisco Saanens
Reserve Best Udder (rosette)25Homestead Simply Dairy Goats
Premier Breeder (banner)30Moorse Goats
Premier Exhibitor (banner)30Moorse Goats
Premier Sire (banner)30Moorse Goats
Reserve Premier Breeder (banner)25Moorse Goats
Sable Award Sponsors
Junior Kid35Sandhill Plum Sables - Jennifer Stultz
Intermediate Kid35Acres of Daisies - Marianne Ingle
Senior Kid35Ozark's Treasured Acres Farm - Rick & Amy Balassone
Junior Yearling35Ozark's Treasured Acres Farm - Rick & Amy Balassone
Senior Yearling35Ozark's Treasured Acres Farm - Rick & Amy Balassone
Junior Champion65Vallis de Auctus- Laci Thibodeaux
Reserve Junior Champion55Julie Matthys- Mint*Leaf Sables
Junior Get of Sire35Sandhill Plum Sables - Jennifer Stultz
Best 3 Junior Does35
Milking Yearling35Vallis De Auctus Farm-Jeremy and Laci Thibodeaux 
Two Year Old35Rancho De Lagos
Three Year Old35Vallis De Auctus Farm-Jeremy and Laci Thibodeaux 
Four Year Old35Vallis De Auctus Farm-Jeremy and Laci Thibodeaux 
Five & Six Year Olds35Ingle-Nook Farm - David Ingle & Family
Seven & Over35Vallis De Auctus Farm-Jeremy and Laci Thibodeaux 
Senior Champion65Julie Matthys- Mint*Leaf Sables
Reserve Senior Champion55Caroline Lawson
Grand Champion80Ian Tyers
Reserve Grand Champion80Vallis de Auctus- Laci Thibodeaux
Best Udder40Ian Tyers
Reserve Best Udder35Karen Smith- Lady K's Farm
Dairy Herd35International Sable Breeders Association
Produce of Dam35Diamond C Dairy Goats
Senior Get of Sire35Kickapoo Valley Dairy Goats - Ed Jodlowski & Family
Best 3 Senior Does35Nan Wojcik - Cisco Saanens
Dam & Daughter35Ark of Angels Dairy Goats - Angelica and Kristin Kostik
Premier Breeder65Ian Tyers
Reserve Premier Breeder55International Sable Breeders Association
Premier Exhibitor65International Sable Breeders Association
Premier Sire65Kickapoo Valley Dairy Goats - Ed Jodlowski & Family
High 305 Milk35Ark of Angels Dairy Goats - Angelica and Kristin Kostik
High 305 Fat35Ark of Angels Dairy Goats - Angelica and Kristin Kostik
High Lifetime Milk35Rocky RedBird Ridge - Susan Mitchell
High Lifetime Fat35Cherry Butte Dairy Goats - Carissa Zisk
Total Performance100Stephanie Rovey
Junior Class (ribbons)35
Senior Class (ribbons)40
Group Class (ribbons)25
Championship (ribbons)50Nan Wojcik - Cisco Saanens
Best Udder (rosette)25Nan Wojcik - Cisco Saanens
Reserve Best Udder (rosette)25
Premier Breeder (banner)30Terri Coleman in honor of Bruce Foster
Premier Exhibitor (banner)30Vallis De Auctus Farm-Jeremy and Laci Thibodeaux 
Premier Sire (banner)30Nan Wojcik - Cisco Saanens
Reserve Premier Breeder (banner)25Nan Wojcik - Cisco Saanens
Toggenburg Award Sponsors
Junior Kid35Dry Creek Acres Toggenburgs - Melissa O'Rourke & joe Skoda (Decorah Iowa)
Intermediate Kid35Ian Tyers
Senior Kid35Ian Tyers
Junior Yearling35Tracey Jones
Senior Yearling35Foley Farms - LaDonna Foley
Junior Champion65Miller's-M100 - Brenda & Tony Miller
Reserve Junior Champion55Till-Riv Frm - LeRoy G. Satter
Junior Get of Sire35Legendairy - Anna Thompson Hajdik
Best 3 Junior Does35JNL Acres McChesney Family
Milking Yearling35Dry Creek Acres Toggenburgs - Melissa O'Rourke & joe Skoda (Decorah Iowa)
Two Year Old35Crome's Toggenburgs
Three Year Old35Crome's Toggenburgs
Four Year Old35Ian Tyers
Five & Six Year Olds35Ian Tyers
Seven & Over35Mary Scofield - Sweet-b's
Senior Champion65JNL Acres McChesney Family
Reserve Senior Champion55Tule Creek Dairy - Lee & Carey Bartram
Grand Champion80K Bar C Farm /Full Circle Mobile Veterinary Service
Reserve Grand Champion80Hoggs Hideaway -Denny & Kathy Hogg
Best Udder40JNL Acres McChesney Family
Reserve Best Udder35Ian Tyers
Dairy Herd35DeepSchmitt dairy goats
Produce of Dam35Legendairy - Anna Thompson Hajdik
Senior Get of Sire35Krista Matson- Marshland Toggenburgs
Best 3 Senior Does35Rowe's Toggenburgs - Charles & Joan Rowe
Dam & Daughter35Ian Tyers
Premier Breeder65Brynnestone Farm - Rebecca Benisch DVM
Reserve Premier Breeder55DeepSchmitt dairy goats
Premier Exhibitor65Pocahontas Pride Dairy Goats - Anne & Ken Clagett
Premier Sire65Pocahontas Pride Dairy Goats - Anne & Ken Clagett
High 305 Milk35Foley Farms - LaDonna Foley
High 305 Fat35Ian Tyers
High Lifetime Milk35Ian Tyers
High Lifetime Fat35Ian Tyers
Total Performance100Rowe's Toggenburgs - Charles & Joan Rowe
Junior Class (ribbons)35Kiowacreek Toggs - Neal & Betty Boal
Senior Class (ribbons)40Kiowacreek Toggs - Neal & Betty Boal
Group Class (ribbons)25Kiowacreek Toggs - Neal & Betty Boal
Championship (ribbons)50JNL Acres McChesney Family
Best Udder (rosette)25JNL Acres McChesney Family
Reserve Best Udder (rosette)25Pocahontas Pride Dairy Goats - Anne & Ken Clagett
Premier Breeder (banner)30Brynnestone Farm - Rebecca Benisch DVM
Premier Exhibitor (banner)30Pocahontas Pride Dairy Goats - Anne & Ken Clagett
Premier Sire (banner)30Ian Tyers
Reserve Premier Breeder (banner)25Pocahontas Pride Dairy Goats - Anne & Ken Clagett
Recorded Grade National Sponsors
Junior Kid35Dusk2Dawn Dairy Goats
Intermediate Kid35Caelum Parvum Farm - Deena Arango
Senior Kid35Caelum Parvum Farm - Deena Arango
Junior Yearling35Dusk2Dawn Dairy Goats
Senior Yearling35Dusk2Dawn Dairy Goats
Junior Champion65Cordle Farm - Sara Cordle
Reserve Junior Champion55Ringside: An American Dairy Goat Podcast - Jon Kain and Danielle Carolei
Junior Get of Sire35Jessica McDonald - Son* Sational Farm
Best 3 Junior Does35Homestead Simply Dairy Goats
Milking Yearling35Hollow Tree Hill Farm Dairy Goats - Deb Goodwin Potter
Two Year Old35Rhonda Lee at Hylakes Dairy Goats
Three Year Old35Terri Coleman
Four Year Old35IKSWONED’s/Rodney Denowski
Five & Six Year Olds35Luvruc Dairy Goats in memory of GCH Luvruc TA Hotline Bling
Seven & Over35Lee's Bee's Dairy Goats
Senior Champion65Ian Tyers
Reserve Senior Champion55Blue Unicorn Dairy Goats - Myra Bamberger
Grand Champion80Cherry Tree Farm-Yalonda Burton and family
Reserve Grand Champion80Cherry Tree Farm- Yalonda Burton and family
Best Udder40Cherry Tree Farm- Yalonda Burton and family
Reserve Best Udder35Exponential Blessings Farm- Ashley Clement-Clark
Dairy Herd35Jessica McDonald - Son* Sational Farm
Produce of Dam35Ian Tyers
Senior Get of Sire35Erin-Go-Bragh Dairy Goats- Amy C Akramoff
Best 3 Senior Does35Erin-Go-Bragh Dairy Goats- Amy C Akramoff
Dam & Daughter35Erin-Go-Bragh Dairy Goats- Amy C Akramoff
Premier Breeder65Ian Tyers
Reserve Premier Breeder55Ian Tyers
Premier Exhibitor65Ian Tyers
Premier Sire65Ian Tyers
High 305 Milk35Ian Tyers
High 305 Fat35Ian Tyers
High Lifetime Milk35Glimmerwood Farm - Amy Rogers
High Lifetime Fat35Homestead Simply Dairy Goats
Total Performance100Jan Carlson
Junior Class (ribbons)35Ian Tyers
Senior Class (ribbons)40Ian Tyers
Group Class (ribbons)25Ian Tyers
Championship (ribbons)50Ikswoned’s/Rodney Denowski
Best Udder (rosette)25Catwalk Farm/Kevin Kinney
Reserve Best Udder (rosette)25Ian Tyers
Premier Breeder (banner)30Homestead Simply Dairy Goats
Premier Exhibitor (banner)30
Premier Sire (banner)30Ian Tyers
Reserve Premier Breeder (banner)25Ian Tyers